Framework Programme*

*to be updated

20 June 2022
7:30-9:30Registration
9:00-9:15Opening
9:15-10:15

Opening lecture (P1) - Claudine Kieda (Warszawa & Orleans)

(P2) - Markus Ruegg (Basel)

10:15-10:45Coffee Break
10:45-12:20Parallel Session
Session 1Session 2
Medical biotechnology in cancer therapy - chair: Bożena Kamińska-Kaczmarek (Warszawa) & to be announced   Pharmacological biotechnology & drug research -chair: Maciej Bagiński (Gdańsk) & Claudine Kieda (Warszawa & Orleans)
10:45-11:10 Gaetano Gargiulo (Berlin) Ted Hupp (Edinburgh, Gdańsk)
11:10-11:35Tambet Teessalu (La Jolla)Marcin Drąg (Wrocław)
11:35-11:50Short Talk 1Short Talk 1
11:50-12:05Short Talk 2Short Talk 2
12:05-12:20Short Talk 3Short Talk 3
12:20-14:00Lunch and (moderated) poster session
14:00-15:35Parallel Session
Session 3Session 4
Adult stem cells  - chair: Alicja Józkowicz (Kraków) & to be announced Vaccines  - chair:  Bogusław Szewczyk (Gdańsk) & to be announced
14:00-14:25Maciej Cieśla (Warszawa)Timm Harder (Berlin)
14:25-14:50Maria Jassinskaja (York)Yahia Chebloune (Grenoble)
14:50-15:05Short Talk 1Short Talk 1
15:05-15:20Short Talk 2Short Talk 2
15:20-15:35Short Talk 3Short Talk 3
15:35-16:00Coffee Break
16:00-17:00Plenary lectures (P3, P4) - Giulio Cossu (Manchester) & Alicja Józkowicz (Kraków)
17:00-18:00Terapie komórkowe i genetyczne: aspekty naukowe, medyczne, prawne i etyczne - sesja w języku polskim*
21 June 2022
9:00-10:00Plenary lectures (P5, P6) - Serena Zacchigna (Trieste) & Piotr Trzonowski (Gdańsk)
10:00-10:30Coffee Break
10:30-12:05Parallel Session
Session 5Session 6
Skin and muscle stem cells - chair: Edyta Brzóska-Wójtowicz (Warszawa) & Michał Pikuła (Gdańsk) Nucleic acid based technologies  - chair: Barbara Nawrot (Łódź) & Arkadiusz Chworos (Łódź)
10:30-10:55Peter Zammit (London)Mutiah Manoharan (Cambridge)
10:55-11:20Paweł Schadyn (Gdańsk)Ryszard Kole (Chapel Hill)
11:20-11:35Krzysztof Kobielak (Warszawa)Krzysztof Sobczak (Gdańsk)
11:35-11:50Short Talk 2Short Talk 2
11:50-12:05Short Talk 3Short Talk 3
12:05-13:30Lunch & (moderated) poster session
13:30-14:00Plenary Lecture (P7) – Jonathan Kimmelman
14:00-15:35Parallel Session
Session 7Session 8
Stem cells - disease models and mechanisms - chair: Maciej Figiel (Poznań) & to be announced  Application of genome editing for sustainable plant production and innovation - chair: Ewa Łojkowska & Tomasz Twardowski
14:00-14:25Marcin Figiel (Poznań)Rafał Barański (Kraków)
14:25-14:50Małgorzata Borowiak (Poznań)Muhammad Awais Zahid (Sweden) 
14:50-15:05Short Talk 1Oana Dima (Belgium)
15:05-15:20Short Talk 2Short Talk 1
15:20-15:35Short Talk 3Short Talk 2
15:35-16:00Coffee Break
16:00-17:35Parallel Session
Session 9Session 10
Developmental and physiological engineering of plants for trait improvement - chair: Marcin Filipecki & Stanisław KarpińskiBiotechnology of bacteria and bacteriophages: not only CRISRP/Cas9: chair: Alicja Węgrzyn (Gdańsk) & to be announced
16:00-16:25Stanisław KarpińskiMikael Skurnik (Helsinki)
16:25-16:50Karolina Jarzyniak (Poznań)Lecture 2
16:50-17:05Short Talk 1Short Talk 1
17:05-17:20Short Talk 2Short Talk 2
17:20-17:35Short Talk 3Short Talk 3
19:00Conference Dinner
22 June 2022
9:00-9:30Plenary Lecture (P8) - Eran Perlson (Tel-Aviv)
9:30-11:05Parallel Session
Session 11Session 12
Gene therapy  & Gene editing - chair: Marta Olejniczak (Poznań) & to be announced

Organs-on-a-chip –

chair: Józef Dulak (Kraków) & Eran Perlson (Tel-Aviv)

9:30-9:55Marek Napierala (Birmingham)Lecture 1
9:55-10:20Agnieszka Dzikiewicz-Krawczyk (Poznań)Lecture 2
10:20-10:35Short Talk 1Short Talk 1
10:35-10:50Short Talk 2Short Talk 2
10:50-11:05Short Talk 3Short Talk 3
11:05-11:35Coffee Break
11:35-13:00Parallel Session
Session 13Session 14
Novel molecular targets and therapies for cardiovascular disease - chair: Agnieszka Jaźwa-Kusior (Kraków) & Przemysław Błyszczuk (Zürich, Kraków)Medical biotechnology of rare diseases  - chair: Ryszard Rzepecki (Wrocław) & Agnieszka Łoboda (Kraków)
11:35-12:05Przemysław Błyszczuk (Zürich, Kraków)Vicente Andrés (Madrid)
12:05-12:30Andriana Margariti (Belfast)Giovanna Lattanzi (Bologna)
12:30-12:45Short talk 1Short Talk 1
12:45-13:00Short talk 2Short Talk 2
13:00-13:15Short talk 3Short Talk 3
13:15-14:40Lunch & (moderated) poster session
14:40-16:35

FINAL SESSION - COVID-19: WCZORAJ, DZIŚ I JUTRO - sesja w języku polskim*

Closing plenary lecture (P9) - Krzysztof Pyrć (Kraków)
Krystyna Bieńkowska-Szewczyk (Gdańsk)
Marek Sanak (Kraków)
Marek Figlerowicz (Poznań)
Aleksander Garlicki (Kraków)
Discussion
16:35-17:05Closing & award ceremony

* Sesje transmitowane bezpłatnie on-line